czwartek, 5 kwietnia 2012

Co z tym jajkiem?


     

No właśnie, co z tym jajkiem? Wielkanoc tuż tuż, więc jajo w roli głównej. Święcimy jaja w koszyczku wielkanocnym, ozdabiamy jaja, dzielimy się jajkiem w czasie wielkanocnego śniadania.
Jajo jest jednym z najstarszych symboli w wierzeniach i religiach świata. Symbolizuje siłę, odrodzenie przyrody, początek nowego życia. 
W wierzeniach pogańskich jajo związane było z kultem zmarłych.
W pierwszym okresie chrześcijaństwa, kościół zabraniał jedzenia jajek w czasie Wielkanocy. Zakaz był próbą oddzielenia tradycji pogańskich od wiary chrześcijańskiej. W XII w zakaz został cofnięty, a jajo zyskało nową symbolikę, ściśle związaną z chrześcijaństwem. W tradycji chrześcijan, jajo symbolizuje nadzieję w zmartwychwstanie Chrystusa.
Najstarsze pisanki pochodzą z terenów Mezopotamii. Podobno jaja malowano już w czasach cesarstwa rzymskiego, a najstarsze polskie pisanki pochodzą z X wieku. (na podst.: Wikipedia)

Znamy mnóstwo pomysłów na zdobienie jaj wielkanocnych i powstają coraz nowe, ale wspólczesne wzornictwo, prócz tego, że cieszy oczy, nie niesie ze sobą żadnego przekazu. W przeszłości zarówno kolor, jak i wzory nanoszone na jaja, przekazywały określone treści.
Szkoda, że o tym zapominamy o ich magicznym znaczeniu.  Mając na uwadze właśnie tę magię, życzę wszystkim wspaniałych świąt i góry pięknych pisanek.

Na zdjęciach - moje kraszanki, częściowo wzorowane na tradycyjnych wzorach.

A jeżeli ktoś chce dowiedzieć się, co "mówią" pisanki, niżej ciekawy link na ten temat.

                                     http://teatrnn.pl/leksykon/node/3260/etnografia_lubelszczyzny_%E2%80%93_pisanki  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz