wtorek, 15 maja 2012

Trochę historii ganutell

Termin "Ganutell " określa technikę tworzenia kwiatów z jedwabnych nici, złotej lub srebrnej spirali z cienkiego drutu oraz koralików. Słowo "Ganutell" wywodzi się od włoskiego cannotiglio - cienka spirala.  W przeszłości, tworzeniem kwiatów ganutell zajmowano się jedynie w klasztorach. Była to swoista forma kontemplacji i modlitwy.
 Powszechnie uważa się, że ganutell jest maltańską sztuką zdobniczą, ale historyk maltański Guido Lanfranco twierdzi, że rzemiosło to, zostało importowane na Maltę z Europy kontynentalnej. Następnie ewoluowało, by w wiekach XVIII, XIX stać się wyraźnie sztuką maltańską.
Kompozycje z kwiatów ganutell służyły najczęściej do dekoracji  ołtarzy kościelnych, ale spotykano je również w bogatych domach, w formie bukietów umieszczanych pod szklanymi kopułami.  

W 1775 roku, kwiaty ganutell wysłano do Rzymu w prezencie papieżowi.
W 1787 roku, bukiet ganutell został wysłany do Rosji, w prezencie od Wielkiego Mistrza de Rohan dla carycy Katarzyny.
Bardzo cenną kompozycję ganutell (podarunek od kuzyna papieża Piusa IX), można zobaczyć w kaplicy w Lija, małej wiosce w centrum wyspy. Poza tym, na całej Malcie, w kościołach znajdują się dekoracje z kwiatów ganutell, gromadzonych latami.

Przez wieki wiedzę o ganutell, przekazywano ustnie z pokolenia na pokolenie. W XX wieku, umiejętność tworzenia ganutell, uległa prawie całkowitemu zapomnieniu. Odrodzenie nastąpiło w latach 90-tych XX w. Wtedy bowiem uznano ganutell za część kultury narodowej Malty i przy wsparciu tamtejszego ministerstwa kultury, podjeto próby jego wskrzeszenia. Dzięki osobistemu zaangażowaniu pasjonatów i programowemu wsparciu rządu Malty, doprowadzono do odrodzenia się sztuki ganutell. Obecnie, ganutell zyskuje coraz większe zainteresowanie nie tylko na Malcie, ale i w innych częściach Europy, obu Ameryk oraz w Japonii. Jak dawniej, kompozycje ganutell wykorzystywane są do dekoracji miejsc kultu religijnego, ale nie tylko. Kwiaty ganutell służą do uświetniania szczególnie ważnych uroczystości np.: wykonuje się z nich wiązanki ślubne, tiary do welonów ślubnych, naszyjniki i ozdoby do włosów, przyozdabia się świece do chrztu itp.
Bardzo podobnym do maltańskiego ganutell i równie wiekowym rzemiosłem,  jest  niemieckie "Klosterarbeiten" -  Dzieło klasztoru. Ozdoby tworzone tą techniką, również mają swój wyjątkowy, niepowtarzalny styl.

Na podstawie:  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz